Regulamin
Pobierz PDF: Regulamin
§1
1. Regulamin określa zasady szkoleń „Certyfikowany Instalator” organizowanych przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki, zwane dalej PTPV, realizujące swoje cele statutowe.
2. PTPV prowadzi szkolenia z zakresu fotowoltaiki w Centrum Szkoleniowym zwanym dalej CSPV. Celem kursów organizowanych przez PTPV jest kompleksowe przygotowanie do pracy instalatorów w zakresie projektowania, montażu, przyłączania do sieci dystrybucyjnej i monitorowania pracy mikro- oraz małych systemów fotowoltaicznych i umożliwienie im uzyskania tytułu certyfikowanego instalatora poprzez przygotowanie do egzaminu państwowego w Urzędzie Dozoru Technicznego (UDT), o którym mowa w art. 20h ust. 3 pkt 3 oraz w art. 20n ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo energetyczne
3. Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki uzyskało akredytację nr OZE-A/27/00001/14 Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) do prowadzenia szkoleń podstawowych i przypominających w zakresie systemów fotowoltaicznych wydaną na podstawie §5 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 25 marca 2014 w sprawie warunków i trybu wydawania certyfikatów oraz akredytowania organizatorów szkoleń zakresie odnawialnych źródeł energii (Dz. U. z 2014 r. poz. 505). Akredytacja ta została przedłużona do 12 listopada 2024 z nr. OZE-A/27/00077/19.
4. Program szkoleń dla instalatorów systemów PV jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki (Dz. U. z 2014 poz. 505) i przewiduje 5-dniowe (53 godziny lekcyjne = 19 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych + 31 godzin lekcyjnych zajęć praktycznych + 3 godziny lekcyjne egzaminu wewnętrznego) intensywne szkolenie z projektowania, instalowania, przyłączania do sieci dystrybucyjnej i monitorowaniu pracy systemów fotowoltaicznych z położeniem silnego nacisku na szkolenie praktyczne. Szkolenia będą zakończone egzaminem wewnętrznym, którego zaliczenie umożliwi wydanie zaświadczenia o pozytywnym przejściu szkolenia i będzie uprawniało do przystąpienia do państwowego egzaminu certyfikacyjnego w UDT.
§2
1. W celu zgłoszenia się na kurs szkoleniowy należy co najmniej na dwa tygodnie przed terminem rozpoczęcia planowanego przez PTPV kursu szkoleniowego wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej https://szkolenia.pv-polska.pl, wydrukować go, podpisać i przesłać jego skan na adres szkolenia@pv-polska.pl. Przesłanie skanu podpisanego formularza stanowi formalne zamówienie usługi.
2. PTPV w ciągu dwóch dni roboczych od daty otrzymania zamówienia, wysyła na adres e- mailowy podany w formularzu zgłoszeniowym:
Brak potwierdzenia może oznaczać, że zamówienie nie zostało przez CSPV odebrane. Obowiązek weryfikacji potwierdzenia zamówienia spoczywa na Zgłaszającym.
3. W przypadku przyjęcia zamówienia opłata za szkolenie powinna być dokonana nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem szkolenia. Brak opłaty w tym terminie upoważnia PTPV do odrzucenia zamówienia.
4. Wysokość opłaty za szkolenie musi być zgodna z wystawioną przez PTPV fakturą pro- forma.
5. Opłata ta nie zawiera kosztów dojazdu i noclegów.
6. Faktura VAT za udział w szkoleniu wystawiana jest w dniu zakończenia szkolenia.
§3
1. Odwołanie zamówienia jest możliwe w formie pisemnej lub e-mailowej z podpisem osoby zamawiającej nie później niż na dwa tygodnie przed datą rozpoczęcia kursu. Potrącana jest wówczas opłata administracyjna w wysokości 100 zł za osobę. Późniejsza rezygnacja upoważnia CSPV do pobrania 100% opłaty za złożone zamówienie.
2. Zgłoszony w zamówieniu uczestnik może być zastąpiony przed rozpoczęciem kursu szkoleniowego przez inną osobę z tej samej instytucji/firmy. Takie zastąpienie musi być potwierdzone w formie pisemnej przez zamawiającego.
§4
CSPV zastrzega sobie prawo do odwołania lub zmiany terminu szkolenia z ważnych przyczyn. W takim przypadku CSPV proponuje zamawiającemu udział w szkoleniu w innym terminie. W przypadku niemożliwości uzgodnienia nowego terminu zamawiający otrzymuje zwrot pełnej wpłaconej kwoty.
§5
W przypadku zgłoszeń grupowych terminy i warunki udziału uczestników ustalane są na zasadach umownych.
§6
Podczas szkolenia w CSPV obowiązują następujące zasady:
1. Każdy kurs szkoleniowy realizowany jest zgodnie z zatwierdzonym programem i harmonogramem. Organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji programu wynikającej z zapotrzebowania zamawiających lub z przyczyn technicznych.
2. Wykłady i zajęcia praktyczne odbywają się w wyznaczonych do tego celu salach i na stanowiskach szkoleniowych.
3. Każdy kurs szkoleniowy rozpoczyna się od rejestracji (wymagany jest dowód osobisty) zgłoszonych uczestników oraz szkoleniem BHP, które jest obowiązkowe dla każdego uczestnika. Wszystkie osoby biorące udział w zajęciach praktycznych zobowiązane są do stosowania przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, zawartych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), a zwłaszcza w dziale dziesiątym “Bezpieczeństwo i higiena pracy” oraz w aktach wykonawczych do tej ustawy. Zobowiązanie uczestników musi być potwierdzone przez nich pisemnym oświadczeniem dotyczącym przestrzegania zasad BHP podczas szkolenia. Zajęcia praktyczne odbywają się zgodnie z przygotowanymi instrukcjami, po udzieleniu uczestnikom instruktażu przy stanowiskach i zawsze pod opieką instruktorów.
4. Do zajęć praktycznych każdy uczestnik wyposażony jest odpowiednio do planowanego zadania. Zakres wyposażenia ochronnego i narzędziowego określa instruktor prowadzący zajęcia.
5. Materiały szkoleniowe, które uczestnicy otrzymują podczas szkolenia, są własnością intelektualną PTPV i zabrania się ich powielania, publikowania i rozpowszechniania w jakiekolwiek formie bez zgody PTPV.
6. Uczestnicy szkolenia udzielają PTPV nieodpłatnego prawa do wykorzystywania zdjęć i filmów ze swoim wizerunkiem, wykonanych podczas szkolenia, bez konieczności każdorazowego ich zatwierdzania. Zgoda obejmuje wykorzystanie, utrwalanie, obróbkę i powielanie wykonanych zdjęć, za pośrednictwem dowolnego medium wyłącznie w celu zgodnym z prowadzoną przez PTPV działalnością statutową.
7. Uczestnicy szkolenia wyrażają zgodę na przeprowadzanie ankiet ewaluacyjnych przed, w czasie i po szkoleniu w celach monitorowania efektywności nauczania.
8. Podczas szkolenia zabronione jest filmowanie, nagrywanie i fotografowanie bez zgody PTPV.
9. PTPV nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy utracone przez uczestników podczas szkolenia.
10. Uczestnicy ponoszą pełną odpowiedzialność za dokonane przez siebie zniszczenia na terenie szkolenia.
§7
Każde szkolenie dla instalatorów systemów PV kończy się egzaminem końcowym, którego zaliczenie jest podstawą do wydania przez PTPV zaświadczenia wymaganego w procedurze certyfikacyjnej prowadzonej przez UDT. Procedura egzaminu końcowego określona została w załączniku nr 4.
Na kursach, po których PTPV wydaje zaświadczenie potwierdzające przeszkolenie, obecność uczestnika jest obowiązkowa co najmniej podczas 90% czasu zajęć szkoleniowych. Lista obecności podpisywana jest dwa razy dziennie: rano i po przerwie obiadowej.
Uczestnicy szkolenia, którzy nie zaliczą egzaminu końcowego mają prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego podczas kolejnego kursu organizowanego przez PTPV, nie później jednak niż 14 dni od daty zakończenia szkolenia. Koszt: 150 zł.
§8
Podstawowe informacje o organizowanych kursach szkoleniowych zamieszczone są na stronie internetowej https://szkolenia.pv-polska.pl. i określają między innymi:
§9
Uczestnik Szkolenia otrzyma:
1. materiały szkoleniowe, zestaw obejmuje materiały szkoleniowe na zajęcia teoretyczne i praktyczne, tj.: skrypt szkoleniowy (ok. 300 stron), długopis, notes;
2. wyposażenie ochronne na zajęcia praktyczne, tj.: ubrania robocze (bluza, rękawice, spodnie itp.) – do wypożyczenia na czas szkolenia;
3. wyżywienie (3-daniowy obiad oraz podczas dwóch przerw – kawa, herbata, napoje, drobne ciastka);
4. ubezpieczenie NNW dla każdego uczestnika szkolenia na czas trwania zajęć.
Kursant powinien posiadać własne buty (wodoodporne, podeszwa antypoślizgowa).
§ 10
1. Każdy uczestnik szkolenia zobowiązany jest do zapoznania się z niniejszym regulaminem, do jego przestrzegania oraz potwierdzenia tego w oświadczeniu.
2. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje organizator szkoleń.
3. Wszelkie zmiany niniejszego regulaminu wymagają formy pisemnej.